حداقل

تعداد بازدید: 385 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: ssicadmin
عباس صفاکیش، مدیر عامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان : مهم این است كه بتوانیم شعارهایمان را دست یافتنی و عملی كنیم

عباس صفاکیش، مدیر عامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان در نهمین گردهمایی رابطین و مدیران محیط زیست شرکت های تابعه هلدینگ سیمان فارس و خوزستان و سیمان تامین گفت: مهم این است که بتوانیم شعارهایی را که در زمینه مسئولیت های اجتماعی می دهیم، دست یافتنی و عملی کنیم و لازمه این کار برنامه ریزی است.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، عباس صفاکیش به برنامه ریزی های عملی این هلدینگ در سه بخش کنترل آلودگی های آب، خاک، هوا و مدیریت مصرف انرژی در کارخانه های زیرمجموعه و تابعه اشاره کرد و گفت: تاکنون روند خوب مسئولیت اجتماعی که یک هلدینگ می تواند داشته باشد با هدایت مشاورین زیست محیطی در فارس و خوزستان اجرا شده است و این به قدری است که شاهد برگزاری نهمین گردهمایی تخصصی در این زمینه هستیم. مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان ادامه داد: صنعت سیمان از آغاز فعالیت نسبت به مسایل زیست محیطی حساس بوده و به فکر چاره اندیشی برای آن بوده است و امروزه ارتباط بخش صنعت کشور و سازمان محیط زیست نیز به گونه ای است که به جای مساله سازی، به تعامل، چاره اندیشی و رفع مشکلات اهمیت داده می شود.

صنعت سیمان در زمینه کنترل آلودگی های زیست محیطی به بلوغ لازم رسیده است

 او با اظهار امیدواری نسبت به وفاداری صنعت به مسئولیت های اجتماعی خود گفت: صنعت سیمان در زمینه کنترل آلودگی های محیط زیستی ( آب، هوا و خاک) به بلوغ، دانش و توانایی های لازم رسیده است و استانداردهای مربوطه را رعایت می کند. او با  تاکید به اینکه الگو و هدف گذاری در شرکت های تابعه فارس و خوزستان و تامین مدیریت براساس استانداردهای بین المللی است، گفت: ما از لحاظ مدیریت، دانش و هوش اداره کردن شرکت هایمان چیزی کمتر از شرکت های بین المللی نداریم.

او در صحبت های خود به نقش شرکت خدمات مهندسی سیمان فارس و خوزستان CES  در کاهش مصرف انرژی، ممیزی آب، کنترل آلایندگی و همچنین تولید انرژی با بهره مندی از ضایعات و یا بازیافت انرژی حرارتی تاکید کرد و گفت: CES باید بتواند خود را تجهیز کند و گزارش های لازم را به دست آورد، تا ما بتوانیم شعارهایی که می دهیم، براساس برنامه عملی کنیم.

لزوم کاهش ضریب کلینکر فاکتور

مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس خوزستان در بخشی از صحبت های خود به لزوم کاهش ضریب کلینکر فاکتور در تولید سیمان تاکید کرد و گفت: هرچقدر کمتر از خاک در تولید سیمان استفاده شود، خاکی که میلیون ها سال صرف آن شده است، به راحتی از بین نبریم. او به بهره مندی از ضایعات نخاله های ساختمانی اشاره کرد و ادامه داد: همچنین استفاده از سرباره ها، روباره ها و پوزولان ها به جای استفاده از آهک و رس و کم تولید کردن CO2 در صنعت سیمان باید پیگیری شود. صفاکیش با تاکید بر پیگیری کاهش ضریب کلینکر فاکتور در کارخانه های زیرمجموعه گفت: امروزه برای هرتن سیمان حدود 720-750 کیلو Co2تولید می شود، اما در صورت تولید سیمان های پوزولانی، سرباره ای و یا کامپوزیتی این عدد به 350-355 خواهد رسید.

او همچنین درباره مصرف سوخت در کارخانه های سیمان و لزوم مدیریت آن گفت: ما به عنوان مدیران صنعتاین رسالت را برعهده داریم، تا جایی که می توانیم در کاهش مصرف انرژی برای تولید سیمان پیش قدم شویم. او همچنین به لزوم ایجاد انگیزه برای سرمایه گذار در خرید برق تولیدی از بازیافت انرژی حرارتی در کارخانه های سیمان توسط وزارت نیرو تاکید کرد و گفت: کشورهای موفق در این زمینه از جمله چین و هند، اینگونه اقدام کرده اند و حتی در مواردی برق تولیدی به روش WHR را شش برابر قیمت برق عرضه شده توسط نیروگاه ها خریداری کرده اند. صفاکیش گفت: خوشبختانه امروزه نرخ خرید برق تولیدی به شیوه WHR و یا سوزاندن مواد زاید، اقتصادی تر شده است. او به تولید صنعت سیمان در تولید 300 مگاوات برق اشاره کرد و گفت: شرکت سیمان فارس نو در اجرای پروژه WHRپیش قدم شده است و این کار در حال انجام است. او اظهار امیدواری کرد که صنعت سیمان با بهره مندی از WHR و یا استفاده از ضایعات در تولید سوخت بتواند انرژی کمتری مصرف کند. صفاکیش همچنین به بهره مندی از انرژی خورشیدی در شرکت سیمان خاش اشاره کرد. مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان نگهداری صحیح ماشین آلات، کنترل نشتی ها و کارکردن با 100 درصد راندمان را از دیگر مسائل مهم در کاهش مصرف انرژی دانست و گفت: اگر گلوله های آسیا متناسب نباشد، قطعا تولید کمتری می دهد، در حالی که انرژی بیشتری را برای تولید مصرف خواهد کرد.

WHR در فارس نو اجرایی خواهد شد

احمد شریفی، مدیرعامل شرکت سیمان فارس نو نیز در این گردهمایی گفت: در مسائل زیست محیطی و اقداماتی که وظیفه ذاتی شرکت های هلدینگ است، شرکت سیمان فارس نو همواره پیشرو بوده است و در اقدامی که اخیرا شروع شده است، پروژه مهم WHR در شرکت اجرا خواهد شد. مدیرعامل شرکت سیمان فارس نو تاکید کرد: این پروژه به این دلیل مهم است که گازهای گرمی که از پیشگرمکن خارج می شوند، در پروسه ای وارد چرخه تولید برق می شوند و شرکت قادر خواهد بود که از این گازهای گرم، 8/6 مگاوات ساعت برق تولید کند. شریفی گفت: بالطبع، کاهش مصرف سوخت های فسیلی و بهره وری حداکثری را از مجموعه پخت به همراه خواهد داشت. او همچنین اجرای این پروژه را سبب صرفه جویی در مصرف آب دانست و گفت: با توجه به لزوم کاهش مصرف آب و مواجه کشور با بحران آب، با اجرای این طرح تغییراتی در سیستم فیلتراسیون اتفاق می افتد که کولینگ تاور یا برج خنک کن کاملا حذف خواهد شد و سالانه 200 متر مکعب آب صرفه جویی خواهیم داشت. او در زمینه تولید سیمان های آمیخته گفت: این موضوع سال آینده از جمله پروژه های مهم شرکت خواهد بود، هرچند که در حال حاضر درصد افزودنی ها و میزان کلینکر مصرفی در سیمان ما کاهش یافته و به میزان 15 درصد رسیده است، اما برنامه ریزی می کنیم که در سال آینده بتوانیم این مقدار را به 70 درصد برسانیم. او تاکید کرد: هرچه که میزان کلینکر مصرفی در سیمان تولیدی کاهش یابد، گاز طبیعی یا سوخت فسیلی کمتری مصرف خواهیم کرد و می توانیم تولید پاک و بهتری داشته باشیم.

 شایان ذکر است در این گردهم آیی، کارشناسان و مدیران زیست محیطی 17 شرکت سیمانی هلدینگ سیمان فارس و خوزستان و تامین و شرکت های تابعه هلدینگ از جمله گچ ماشینی فارس، فارسیت اهواز،گرین و CESحضور داشتند. همچنین مدیران و کارشناسان زیست محیطی شرکت های سیمان سپاهان، شرق، دشستان، شمال، شرکت ایران ترانسفو و مهندسی غدیر نیز در این همایش حضور داشتند.

در این همایش یک روزه، مسائل زیست محیطی با حضور مشاورین، مدیران و کارشناسان زیست محیطی بررسی شده و گزارش فعالیت های صورت گرفته سالانه ارائه شد. همچنین سعید محمودی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در این همایش گفت: امروز صنعت و محیط زیست در کنار هم نشسته است و با افتخار درباره بزرگترین هلدینگ سیمان کشور صحبت می کند و این به خاطر اراده این شرکت بزرگ در حفظ محیط زیست بوده است.

نهمین گردهمایی رابطین و مدیران محیط زیست شرکت های تابعه فارس و خوزستان و تامین به میزبانی شرکت سیمان فارس نو در هتل همای شیراز برگزار شد. بازدید از کارخانه های سیمان فارس، فارس نو، پروژه سیمان خرامه و گچ ماشینی فارس از جمله برنامه های عباس صفاکیش، مدیرعامل شرکت سیمان فارس و خوزستان در این سفر بود.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد

کلیه حقوق این سایت متعلق است به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی