حداقل

تعداد بازدید: 344 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: ssicadmin
بهره برداری از مرحله دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور رئیس جمهور؛سهم ۴۹ درصدی شستا در تامین هزینه‌های پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس

بهره برداری از مرحله دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور رئیس جمهور؛سهم ۴۹ درصدی شستا در تامین هزینه‌های پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس 


مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با اشاره به بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: مجموعه شستا و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی (تاپیکو )با سهم ۴۹ درصدی، بالاترین سهم را در تامین هزینه‌های اجرای این پروژه برعهده داشت و تاکنون بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان بابت هزینه‌ها، پرداخت شده است. 
به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) ، مهندس مرتضی لطفی در محل شرکت پتروشیمی شرکت پتروشیمی ستاره خلیج فارس در بندرعباس ، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این پالایشگاه گفت: ارزش کل سرمایه‌گذاری در این پروژه ۴۰۶۰ میلیون یورو است که تا پایان اردیبهشت ماه ۹۷ بالغ بر ۳۹۰۰ میلیون یورو از هزینه‌ها محقق شده است. 
مدیرعامل شستا با تاکید بر اینکه همه مراحل این پالایشگاه به دست متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده است اظهار داشت: پروژه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز در سه فاز تعریف شده است که فاز دوم آن افتتاح ‌شد و نقش مهمی در خودکفایی بنزین دارد. از سوی دیگر با توجه به تولید محصولات با استاندارد یورو ۴ و یورو ۵ می‌توان پالایشگاه ستاره خلیج فارس را پالایشگاه سبز نامید. 
وی بااشاره به اینکه این پالایشگاه نمونه بازر اقتصاد مقاومتی در کشور است خاطرنشان کرد: آقای دکترربیعی، وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیز همواره بر اجرای پروژه ستاره خلیج فارس تاکید ویژه داشتند و حضور موثر شستا در این پروژه مرهون تاکیدات و پیگیری‌های ایشان است. 
مهندس مرتضی لطفی افزود: شستا در دوره تحریم‌ها با تمام ظرفیت در کنار مردم است، معمولا شرکت‌ها در دوره تحریم‌ها دچار ریزش نیرو می‌شوند ولی ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که ریزش نیرو نداشته باشیم و تثبیت اشتغال انجام شود. همچنین تلاش می‌کنیم با توجه به تجربه قبلی تحریم‌، توسعه بازارهای بین‌المللی و توسعه صادرات را نیز محقق کنیم. 
وی گفت با بهره برداری از مرحله دوم بزرگترين پالايشگاه جهان ، تولید بنزین یورو ۵ در این پالایشگاه از ۱۲ به ۲۴ میلیون لیتر رسید ودر این مرحله روزانه پالایش ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی به ظرفیت پالایشگاه افزوده می‌شود. 
مدیر عامل شستا افزود: با راه اندازی این واحد و واحد‌های دیگر تولید بنزین، کشور در تولید بنزین خودکفا می‌شود و زمینه برای صادرات بنزین در نیمه دوم امسال فراهم خواهد شد. 
وی گفت: بنزین تولیدی در این پالایشگاه با اکتان بالای ۹۱ و بنزین زیر یک درصد است که سازگاری زیادی با محیط زیست دارد. 
گفتنی است این پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به تنهایی قادر است معادل ۶۰ درصد تولید کل پالایشگاه‌های کشور بنزین تولید کند. شرکت ملی پالایش و پخش و صندوق بازنشستگی نفت بر روی هم سهامدار 51 درصدی این پالایشگاه هستند. 
این پالایشگاه در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار ساخته شده و ۱۲ هزار نفر در آن کار می‌کنند.مرحله نخست این پالایشگاه اردیبهشت پارسال به بهره برداری رسید. تا پایان سال مرحله سوم این پالایشگاه هم به بهره برداری می‌رسد.پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس قرار دارد. 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد

کلیه حقوق این سایت متعلق است به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی